Blog Bedřicha Ščerbana
21.12.2011 16:10
Uzavření Extraligy- nejhorší řešení

Rozhodnutí APK usilovat o uzavření Extraligy vzbudilo velké diskuse ve společnosti. Výrok „ proti všem“ je trefný a ukazuje na názor odborné veřejnosti a fanoušků na tuto snahu. Jako argument proč uzavřít extraligu se uvádí tyto důvody:

1. Ekonomické. Snížení nákladů na hráče, zlevnění činnosti klubu.

2. Větší počet mladých hráčů, kteří mohou dostat příležitost v Extralize.

S těmito dvěma body se dá úspěšně polemizovat.

Ad 1. Pokud bychom chtěli snížit náklady na hráče a zlevnit tím činnost klubu, je mnohem jednodušší řešení a dá se to učinit velice rychle a jednoduše. Zavést platové stropy na odměny hráčů. NENÍ TŘEBA UZAVÍRAT EXTRALIGU.

Ad 2. Pokud bychom chtěli dostat více mladých hráčů do zápasů Extraligy, lze to opět vyřešit velice jednoduše a rychle. Stačí zavést povinnost pro kluby mít na zápasové soupisce pět hráčů do 23 let z toho dva do 20 let. NENÍ TŘEBA ZAVÍRAT EXTRALIGU.

Pokud se tedy podíváme na snahu zavřít Extraligu z důvodů těchto dvou bodů, vidíme, že jsou bezpředmětné. Je mnohem jednodušší a snazší řešení. Pravý důvod zřejmě bude jinde. Uzavřít tuto společnost a dosáhnout klidu, bez nutnosti velké soutěživosti.

Odmítám názor, že uzavření Extraligy pomůže českému hokeji. Naopak, z dlouhodobého hlediska ho poškodí. Finové uzavřeli soutěž ze stejných důvodů, jako se uvádí u nás. Po určité době zjistili, že se nenaplnil ani jeden z očekávaných přínosů, ba naopak. Soutěž otevřou a zavedou širokou baráž. Chceme opravdu pomoci českému hokeji? Pak musíme jít jinou cestou.

1. Snížit počet účastníků v Extralize na deset. Zvýší se tím kvalita soutěže, protože nejslabší týmy vypadnou. Zvýší se tím kvalita jednotlivých klubů v soutěži, protože nejlepší hráči z těch čtyř klubů, které vypadnou, odejdou do těch zbývajících deseti a tím zvednou herní kvalitu daného mužstva.

2. Čtyři týmy, které vypadnou z Extraligy, zařadit do I. ligy. Šest nejslabších týmů současné I. ligy vyřadit do II. Ligy. Počet účastníků by pak v I. lize byl dvanáct, z toho čtyři ze současné Extraligy. Opět by se zvýšila jednak kvalita soutěže (zůstaly by pouze nejlepší týmy), jednak kvalita jednotlivých týmů (nejlepší hráči z těch šesti vyřazených by posílili zbývajících dvanáct).

3. Zavést širokou baráž 2+4 (dva poslední týmy z Extraligy plus čtyři týmy z I. Ligy).

Klíč, jak dojít k tomu radikálnímu řezu, by byl v minulosti. Sestavit dlouhodobou tabulku podle počtu bodů od sezóny 2005/2006 (tedy za sedm let) a pak udělat ten řez. Prvních deset z Extraligy by hrálo nejvyšší soutěž- Extraligu. V I. lize prvních 8 z dlouhodobé tabulky plus ty čtyři vyřazení z Extraligy. Došlo by tedy k hodnocení dlouhodobé práce bez vlivu jedné špatné sezony na základě zranění opor, či jiných náhlých vlivů (třeba i té sportovní smůly). Došlo by k ocenění dlouhodobé kvalitní práce s eliminací krátkodobých vlivů, ať už pozitivních, tak negativních.

To je cesta, která by skutečně z okamžitého hlediska i z hlediska dlouhodobého znamenala velké zlepšení a přinesla by českému hokeji kvalitu. Vše ostatní je kompromis. Lepší, či horší, ale kompromis. Uzavření soutěže je ten nejhorší kompromis pro český hokej.

9.12.2011 03:04
13 životů Dukly

Emociálnější zážitek a prožitek v kině jsem nezažil. Krátké, výstižné vyjádření. Mohl bych teď svůj článek podepsat a ukončit.

Ve čtvrtek 8.12.2011 proběhla v kině Dukla předpremiéra dokumentu České televize „13 životů Dukly“. Zájem byl velký. Hlavní promítání s besedou od 18 hodin bylo plně obsazené. Počítalo se s tím a pro uspokojení zájmu byla naplánovaná ještě i odpolední a večerní projekce. Dokument se povedl. Klobouk dolů před Davidem Lukšů, Robertem Zárubou a dalšími členy týmu. Česká televize bude tento dokument vysílat 25.12.2011 v 11.00 na ČT4. Doporučuji. Určitě stojí za to ho vidět. Emoce, vtip a výpověď o době minulé, to vše na Vás z obrazovky dýchne. Dokument Vás vtáhne a zaujme.

V kině jsou emoce umocněny množstvím lidí kolem Vás. Působí na Vás ta celková atmosféra v sále, to jak se lidé během promítaní smějí, jak spontánně tleskají uprostřed scény, jak to prožívají, komentují. Tohle vše prohloubí Váš prožitek a dokument ještě více pronikne do Vašeho srdce.

Od myšlenky zmapovat historii Dukly, udělat výstavu v Muzeu Vysočiny, po tento dokument, který byl promítán rozpracovaný jako součást výstavy „Ta jihlavská, naše Dukla“, byla dlouhá cesta. Stálo to hodně usílí a práce velkého množství lidí na Kraji, městě, Dukle, v muzeu až po Českou televizi. Standing ovation (potlesk ve stoje), kterého se dokumentu dostalo po promítání, byl odměnou všem těm, kteří na něm pracovali a kteří se na projektu podíleli. Od myšlenky po předpremiéru.

Umělecká hodnota a sledovanost dnes rozhodují o nasazení do televize. Dokument „13 životů Dukly“ bude vysílán. Svědčí to o umělecké hodnotě snímku a o sledovanosti, šíři diváků, které osloví.

Emociálnější zážitek a prožitek v kině jsem nezažil. V očích návštěvníků po projekci byly vidět i slzy. Největší odměna za vložené úsilí.

5.12.2011 05:39
V montérkách.

Zápas s Kadaní dne 3.12.2011 měl slavnostní začátek. Jihlava dlouho čekala, až se pohne současný žalostný stav občanské vybavenosti, resp. možnost sportovního vyžití na ledě pro děti, školy, školky, mládež a amatéry, směrem dopředu. Ta chvíle nastala 11.11.2011 v 11.00. Ten den investor, statutární město Jihlava, předal staveniště vítězi výběrového řízení na stavbu kluziště pro sportovní vyžití široké veřejnosti.

Slavnostní zahájení výstavby bylo naplánováno na den zápasu Dukly s Kadaní. Záměrem bylo pojmout tuto slavnostní chvíli netradičně s úsměvem a trochu jinak než běžně. Proto se využilo domácího zápasu Dukly, extra se pozvali fanoušci a vymýšlel se scénář. Přišel nápad s „první primátorskou četou“. Nápad navléci významné osobnosti politického, sportovního a obchodního světa do montérek a nastoupit na led k poklepání základního kamene. Organizace tohoto na první pohled jednoduchého aktu přece jen zabere nějaký čas a stojí nějaké úsilí. To vše bylo O.K. Nastala ale otázka, jak se k tomu postaví ti, jež se to týká? Budou souhlasit? Bude se jim to líbit? Všichni to přijali s úsměvem a řekli, že do toho jdou. Fanoušci a návštěvníci zápasu pak mohli vidět zajímavý začátek výstavby.

Na stavbě haly pro veřejnost bylo potřeba udělat spoustu věcí, než mohli nastoupit lidé v montérkách. Tu práci udělali lidé, kteří obvykle montérky u své práce nenosí.

Montérky jsme si oblékli symbolicky, ale na název PRVNÍ PRIMÁTORSKÁ ČETA jsme hrdí.

Posunuli jsme myšlenky o výstavbě haly z podoby myšlenek, vizí a úvah do fáze montérek. Tři roky trvalo, než jsme se dostali do této fáze. Teď jsou montérky na stavbě haly pro veřejnost potřeba víc než hokejový dres nebo sako a kravata.

Až se někdy v budoucnu opět bude připravovat výstava k historii Dukly Jihlava, fotka ze slavnostního poklepání základního kamene tam jistě bude mít své místo. To se jen tak nevidí a fotka určitě, stejně jako nyní samotný akt, vzbudí úsměv na tvářích lidí.



[ předchozí ] stránka 25 z 51 [ další ]


Úvodní slovo Bedřicha Ščerbana
Vážení sportovní přátelé, vítám Vás na svých osobních stránkách, které jsou vlastně reakcí na nespočet žádostí mých fanoušků, fanoušků klubu mého srdce HC Dukla Jihlava, ale i dalších lidí, kteří se zajímají o mé osobní pohledy na dění v současném hokejovém světě. Chtěl bych se zde vyjadřovat k věcem, které mě zaujmou a to nejen k těm, které souvisí s mojí prací jednatele hokejového klubu, ale i k dalším zajímavým zprávám z hokejového světa.

Rád bych také podotknul, že zde uveřejněné názory a pocity jsou pouze a jen mé osobní a nelze je spojovat s oficiálními stanovisky klubu HC Dukla Jihlava.

Věřím, že se vám mé stránky, potažmo názory, budou líbit a že se na ně budete rádi vracet. B.Š.

Blog
17.03.2025 20:32
Derby, atmosféra

Chci poděkovat fanouškům Dukly, jak se elegantně a bezproblémově vyrovnali s touto sérií. Byli skvělí. Děkuji i slušným fanouškům z Třebíče, kteří dorazili. Seděli na tribuně na naší straně společně s námi. Jak jsem jim na dotaz, zda mohou přijet na zápasy proti Vsetínu odpověděl, tak jen veřejně potvrzuji. Mohou. A to, že si vezmou dres Třebíče? (Vtip z jejich strany, po mém souhlasu, že mohou přijet na zápasy proti Vsetínu pozn. autora). Klidně.

iDNES a jejich redaktorka slečna Streichsbierová udělaly rozhovor s primátorem krajského města Vysočiny panem Petrem Ryškou a starostou města Třebíč panem Pavlem Pacalem. Rozhovor vyšel 14.3.2025. Původní „hrozí si i trestním oznámením“ je najednou „kočkování“. Primátor Petr Ryška v rozhovoru říká, že fandí Dukle, sleduje ji. Z článku je vidět, že ji opravdu sleduje. Zná vzájemné výsledky obou soupeřů ČF play off ze základní části. Píše, že bude rád, když Dukla postoupí.

Starosta Třebíče je v rozhovoru vykreslován jako exper... [ zobrazit celý ]