Blog Bedřicha Ščerbana
31.10.2010 21:38
Akreditace.

Jedním z problémů poslední doby mezi mnou a MF Dnes bylo téma akreditace. Odmítl jsem bývalé redaktorce MF Dnes, současné redaktorce ČRo Region, udělit akreditaci. Slečna Streichsbierová pracovala jako PR pracovnice na plný úvazek v klubu Dukla Jihlava, zároveň byla redaktorkou MF Dnes a ČRo Region. Tento souběh trval léta, nevadil žádnému mediálnímu subjektu. Redaktorka byla zaměstnankyní klubu, o kterém v MF Dnes a ČRo Region informovala. Zaručovalo to exklusivní pohled do klubu. Tento souběh vznikl před mým nástupem do funkce jednatele klubu. Hned na počátku, po svém nástupu, jsem chtěl po zaměstnancích Dukly podepsat konkurenční doložku, která by zamezila práci pro jiné subjekty bez souhlasu zaměstnavatele. Slečna Streichsbierová to, jako jediný zaměstnanec Dukly, odmítla podepsat. Podpis konkurenční doložky by znamenal konec souběhu práce redaktorky a PR- pracovnice, znamenal by konec exklusivity. Byli a jsme ve sporu, pracovala pro subjekt, o kterém informovala a má nadále informovat, byla finančně odměňována od subjektu, o kterém má informovat. Tento souběh považuji za neetický, i když by mohl přinášet výhody klubu. Odmítl jsem s odvoláním na tyto skutečnosti slečně redaktorce udělit akreditaci. Stěžovala si na mou osobu u KSN (Klub sportovních novinářů). Objektivita a serióznost je z mého hlediska narušena.

Stanovisko KSN je klíčové, aby bylo zřejmé, co je obecně považováno za neetické ve vztahu sportovní klub a sportovní novinář.

MF Dnes dostala tři akreditace. Zjistili jsme, že na akreditaci pro fotografa chodí slečna Streichsbierová, která už pro MF Dnes nedělá. Na můj dotaz dne 9. 9. 2010 MF Dnes odpověděla, že na akreditaci pro fotografa chodí Petr Franta, externista. Petra Frantu na Dukle nikdo nezná a nikdo neví, o koho jde, nikdy jsme se s ním nesetkali, nepředstavil se nám. Na můj opětovný dotaz, že Petra Frantu nikdo nezná a neviděl, mi bylo odpovězeno: ,,Petr Franta byl Honzův (redaktor MF Dnes Jan Salichov pozn. autora) kolega jenom na dobu, než najdou náhradu za Evu, akreditaci použil, Honza mu ji půjčil‘‘. Tomuto tvrzení jsem neuvěřil. Poté MF Dnes přiznala, že na akreditaci chodila bývalá redaktorka, osoba bez pracovně-právního vztahu k MF Dnes.

Pan Salichov se omluvil za to, že zapůjčil, bez vědomí Dukly, kartu slečně Streichsbierové, tedy akreditaci vydanou pro MF Dnes zapůjčil třetí osobě bez pracovně- právního vztahu k MF Dnes. Slečna redaktorka přišla na sekretariát Dukly a zaplatila se slovy „ať nejsem já ta špatná“ vstupy na HZS. Volala mi „o co mi jde? O těch 120,-Kč?“ (Bylo to v době přátelských zápasů). Ne. Jde mi o princip a vztahy mezi médii a mnou založené na, minimálně, respektu a profesionalismu. Proč jsem musel prokazovat zneužití karty, než to druhá strana přiznala?

Větší údiv u mě ale vzbudil fakt, že slečna Streichsbierová věděla o mé korespondenci se šéfredaktorem MF Dnes, znala interní informace. Redakce MF Dnes mi odpověděla, že je nezajímá, kde slečna redaktorka bere informace (byly to důvěrné informace interního charakteru pro MF Dnes), zda si o tom s ní pan Salichov v soukromí povídá je prý jeho věc. Informace sdělené MF Dnes jako podnět pro řešení problému mezi klubem a redakcí se okamžitě dostávají k osobám bez zaměstnaneckého vztahu. Informace znala snad ještě ten den. Musel jsem si vyslechnout, že „práskám novináře“ a „co ale člověk nadělá“, slova jakoby vynesená do éteru, určená mně. Pan Salichov, sportovní redaktor MF Dnes, mě ujistil, že slečnu novinářku při těchto výrocích do éteru klidnil a poodešel od ní.

Tvrzení, že MF Dnes přes dva roky nevěděla, že její redaktorka pracuje jako PR v Dukle Jihlava, nemohu akceptovat. (Toto tvrzení vzala MF Dnes na poslední schůzce zpět). Není to poprvé, co MF Dnes změnila svůj postoj k informacím, které mi dříve sdělila jako své stanovisko.

Je mi jasné, že jsem nežádoucí. To jsem si za poslední měsíce několikrát ověřil a užil. Byla snaha urovnat vztahy, nedohodli jsme se. Jednali jsme o navázání vztahu a ve stejné chvíli na akreditaci určenou zaměstnancům MF Dnes vstupovala na zimní stadion bývalá zaměstnankyně. Byl jsem ujišťován, že v redakci nepracuje, přitom používala akreditaci určenou zaměstnancům MF Dnes pro plnění svých, zřejmě jiných, pracovních povinností. Opakovaný rozpor mezi slovy a činy vnímám a je patrný.

31.10.2010 12:16
I.místo.

Dostali jsme se na první místo v tabulce a to rozhodně nikdo před sezonou nečekal. Jsme tam, kde nás nečekal nikdo před sezonou. Jsme tam díky práci, nikoliv díky financím. Rozpočet oproti roku 2007 je nižší. Setkal jsem se s otázkou, co by bylo, kdybychom měli rozpočet na úrovni nejbohatších klubů I.ligy? Systém, styl, vize, tvrdá práce, to by zůstalo zachováno. Dlouhá cesta po malých krůčcích by zůstala zachována. Systém zaměřený na výchovu by zůstal zachován. Co by se tedy změnilo? Možná bychom si mohli dovolit dovést zpět někoho z našich hráčů, které jsme prodali. Možná bychom mohli dovézt někoho na pozici, kde nevystačíme s našimi odchovanci. Možná. Určitě bychom však nebyli tak náchylní na druhotnou platební neschopnost a měli finanční rezervy. Rozpočet bude do budoucna potřeba navýšit. Bude zapotřebí vytvořit finanční rezervy. Výkon hráče na ledě ale není jen odvislý od výše smlouvy. O penězích se jedná na začátku, pak už to je o charakteru a vůli hráče. Zažil jsem v kariéře několik měsíců hry bez odměny, nedovolil bych si ale vypustit zápas. Hráč má na zádech své jméno a tomu dělá před fanoušky buď čest, nebo ostudu. Fanoušky nezajímá, zda má smlouvu, jakou si hráč představuje, či ne. Sledují jeho výkon, sledují výkon týmu. Skladba týmu je složitá věc. Soubor nejlepších a nejdražších hráčů nezaručuje nejlepší výsledky. Musíte mít hráče na oslabení, přesilovky, musíte mít hráče bránící, tvořící hru, střelce, gólmana atd. Skladba týmu je nikdy nekončící proces. Stačí jedno zranění a skladba je narušena. Musíte se s tím vyrovnat.

Systém, styl, vize, tvrdá práce, to je cesta Dukly do vyšších pater českého hokeje. Jsme na špici, užívejme si to společně. Radujme se společně z dobrého hokeje a z parádní atmosféry na HZS. Děkuji hráčům za předvedený výkon a fanouškům za báječnou atmosféru na HZS. Doufám, že to zažiji ještě mnohokrát.

25.10.2010 09:42
Stížnost na mou osobu u KSN (Klub sportovních novinářů).

Systém fungování sportovního regionálního zpravodajství byl postaven na souběhu funkce PR a sportovní redaktorky v místních médiích. Ve chvíli, kdy jsem neakceptoval tento systém, byl problém. Byl zájem udělat tlustou čáru a k problému se nevracet. Byl zájem kauzu uzavřít.

Redaktorka slečna Streichsbierová kauzu nakonec sama otevřela. Podala na mne stížnost ke KSN (Klub sportovních novinářů). Byl jsem telefonicky kontaktován KSN a probíhá šetření v této věci. Při telefonickém kontaktu bylo ze strany KSN konstatováno, že jde, v případě souběhu práce na pozici PR a práce pro MF Dnes a ČRo region, o etický problém a střet zájmů. Slečna redaktorka se zřejmě dožaduje, aby mi bylo nařízeno nezaujímat stanoviska k jejím článkům, poskytovat rozhovory, nemluvit o minulosti a situaci v Jihlavě. Zatím ale nemám k dispozici písemné znění stížnosti. Takový dojem to na mne dělalo při telefonním rozhovoru. Při dodržování zásad etického kodexu novinářů by články namířené vůči mé osobě, Dukle, či mým podřízeným neměly nikdy vzniknout. Neměly by vzniknout žádné články o Dukle od této autorky. Pokud novináři hrozí při výkonu práce jakýkoliv konflikt zájmů, je povinen seznámit s tím svého nadřízeného a takové práci se vyhnout.

Jsem rád, že se dané téma otevřelo. Že se o něm bude mluvit a budou se vyjadřovat odborníci. Zajímá mne, jak se na situaci dívá KSN, zda lze takto postupovat a pracovat. Tak jak jsem já rozuměl etickému kodexu, je to problém. (Etický kodex je obecný souhrn chování a zásad, který si vytvořili sami novináři, či jednotlivá média).

Příště: akreditace

[ předchozí ] stránka 39 z 51 [ další ]


Úvodní slovo Bedřicha Ščerbana
Vážení sportovní přátelé, vítám Vás na svých osobních stránkách, které jsou vlastně reakcí na nespočet žádostí mých fanoušků, fanoušků klubu mého srdce HC Dukla Jihlava, ale i dalších lidí, kteří se zajímají o mé osobní pohledy na dění v současném hokejovém světě. Chtěl bych se zde vyjadřovat k věcem, které mě zaujmou a to nejen k těm, které souvisí s mojí prací jednatele hokejového klubu, ale i k dalším zajímavým zprávám z hokejového světa.

Rád bych také podotknul, že zde uveřejněné názory a pocity jsou pouze a jen mé osobní a nelze je spojovat s oficiálními stanovisky klubu HC Dukla Jihlava.

Věřím, že se vám mé stránky, potažmo názory, budou líbit a že se na ně budete rádi vracet. B.Š.

Blog
17.03.2025 20:32
Derby, atmosféra

Chci poděkovat fanouškům Dukly, jak se elegantně a bezproblémově vyrovnali s touto sérií. Byli skvělí. Děkuji i slušným fanouškům z Třebíče, kteří dorazili. Seděli na tribuně na naší straně společně s námi. Jak jsem jim na dotaz, zda mohou přijet na zápasy proti Vsetínu odpověděl, tak jen veřejně potvrzuji. Mohou. A to, že si vezmou dres Třebíče? (Vtip z jejich strany, po mém souhlasu, že mohou přijet na zápasy proti Vsetínu pozn. autora). Klidně.

iDNES a jejich redaktorka slečna Streichsbierová udělaly rozhovor s primátorem krajského města Vysočiny panem Petrem Ryškou a starostou města Třebíč panem Pavlem Pacalem. Rozhovor vyšel 14.3.2025. Původní „hrozí si i trestním oznámením“ je najednou „kočkování“. Primátor Petr Ryška v rozhovoru říká, že fandí Dukle, sleduje ji. Z článku je vidět, že ji opravdu sleduje. Zná vzájemné výsledky obou soupeřů ČF play off ze základní části. Píše, že bude rád, když Dukla postoupí.

Starosta Třebíče je v rozhovoru vykreslován jako exper... [ zobrazit celý ]