Blog Bedřicha Ščerbana
18.10.2010 04:40
Hokejový zázrak.

V 9.kole hokejové I.ligy došlo k historickému souboji . Zápas HC Stadion Litoměřice- HC Slovan Ústečtí Lvi skončil 4:3 (PP).V časech 59:17 a 59:59 mužstvo Litoměřic srovnalo skóre a v prodloužení nečekaně vyhrálo. Něco takového nepamatuji. Všichni to komentují jako hokejový zázrak. Takový obrat se jen tak nevidí. Kdyby se to stalo v Jihlavě, bude to už vyšetřovat policie a budou kolovat zaručené zprávy, že to bylo prodané, či vsazené. Na hokeji je krásné, že přináší i tyto zvraty. Přináší radost na jedné straně a smutek na straně druhé. Přináší emoce. Neplatí jasné rovnice a předpoklady. Proto je hokej tak oblíbený.

7.10.2010 01:54
Zastupitelstvo.

Včera jsem se zúčastnil jednání zastupitelstva Jihlavy. Chodím tam pravidelně, jelikož sleduji dění ve městě. Jsem rodák a zajímá mě, co se v Jihlavě děje. Tak rychlé a hladké zastupitelstvo jsem ještě nezažil. Žádné invektivy proti sobě. Čekal jsem, vzhledem k předvolebnímu boji, opak. Vše šlo hladce a konstruktivně. Z čeho jsem byl překvapen je společný postoj vůči článku v MF Dnes, který negativně hodnotil uplynulé čtyři roky, resp. funkční období primátora. Bez ohledu na to, z jaké partaje, či sdružení byl přispěvatel, se shodli zastupitelé na jednom. Článek byl neseriózní. Po zastupitelstvu jsem zhlédl slide, který hodnotil uplynulé čtyři roky. Městu a jeho organizacím se podařilo získat investice ve výši 600mil. korun z EU. Jihlava se umístila na čtvrtém místě v hodnocení měst dle úspěšnosti získávání dotací. Co se týče kultury, je kalendář akcí na webu města dost plný. Další subjekty pak přispívají kulturnímu vyžití občanů. Pivovarská restaurace a Pivovar Ježek pořádali kulturní léto, kdy každý čtvrtek bylo v pivovarské restauraci živo. Pivovar Ježek sám pořádal spoustu kulturních akcí, např. Dny Ježka. O kulturu se nemůže starat jen město. V součtu všech subjektů Jihlava udělala krok vpřed. Město bylo dříve bez dostatečného kulturního života důstojného krajskému sídlu, začíná žít. Koncert Alexandrovců je toho dalším důkazem. Na slidu byly prezentovány i další úspěchy města za poslední volební období. Vše lze shlédnout na webu města. Nevím, zda lze vyčítat kanalizace městu. Kanalizace je projekt SVAKu a v současné době není v možnostech města ovlivnit vývoj odvolání firem a rozhodnutí UHOSu o vítězi výběrového řízení na dodavatele této zakázky.

Když jsem s některými zastupiteli neformálně hovořil po zastupitelstvu, byli z toho hodnocení smutní, či naštvaní (dle povahy). Rozumím jim, sám jsem si to zažil. Byl jsem pro MF Dnes romantik, populista, nevyhazoval jsem hráče a trenéry, nejednal jsem, mlžil jsem atd. Je důležité, aby si příští zastupitelé dali cíl, aby si vyjasnili priority města, cestu k cíli a pak po ní šli. Aby se nenechali odradit různým subjektivním hodnocením a náhlými návrhy, ale šli dál cestou, kterou si vytýčí. Jen to vede z dlouhodobého hlediska k úspěchu. Ne vždy a ne vše se vydaří, ale to přeci všichni víme.

30.9.2010 15:44
ČKO- Český klub olympioniků

Nedávno se konal sraz Českého klubu olympioniků Královehradeckého, Pardubického kraje a kraje Vysočina. Bylo to příjemné setkání olympioniků. Nejvíce hokejových olympioniků je z kraje Vysočina a to díky Dukle Jihlava. Diskuse s Vláďou Martincem, Bohoušem Štastným, Imrichem Bugárem, bratry Svojanovskými je zajímavá a přínosná. Nejvíce však obdivuji vitalitu Dany Zátopkové. Ve svých 88 letech je velmi živá. Její projev byl úžasný. Je to dáma se vším všudy. Energická, vitální s jasnými myšlenkami a představami. Ve svém projevu kritizovala pohybové schopnosti současné generace. To byla hlavní myšlenka jejích slov. Plně s ní souhlasím. Potřeba pohybu je lidstvu daná a nedostatek pohybu vede k mnoha problémům současné civilizace. Od nadváhy, přes vysoký krevní tlak, cukrovku, cholesterol, atd., až po špatnou náladu. Současná generace má málo pohybu a sportovního vyžití. Fyzická pohoda je spojená s psychickou. Psychická pohoda pak s náladou. Lidé pravidelně sportující jsou více usměvaví a mají lepší náladu. Jsou spokojeni, že to dokázali. Je jedno jestli vyhrát zlato, zápas nebo těch pár kilometrů, které uběhnou. Cítí se lépe, mají vyšší výkonnost.

ČKO má ale i jiné úkoly než příjemná setkání a diskuse nad stavem společnosti a fyzické kondici současné populace. Je jím i záslužná činnost spočívající v ekonomické pomoci potřebným olympionikům. Systém rozdělování financí pracuje s koeficienty na základě sportovních výsledků, výše příjmu, nemoci, věku atd. Rovněž je možné požádat o příspěvek např. na léčení (lázně, rehabilitace apod.). Vrcholový sport je tvrdá dřina. Tito lidé často obětovali vše, včetně vzdělání a zdraví, pro reprezentaci České republiky na mezinárodní scéně. Proslavili ji svými úspěchy a medailemi na MS, ME a OH. Dnes mají finanční nouzi. Klub shání prostředky, které pak rozděluje potřebným. Chce se mi napsat, že supluje stát. Neměl by se stát postarat o lidi, kteří pro něj tolik udělali? O lidi, kteří stát proslavili a zviditelnili? ČKO může pomoci, nemůže ale nahradit systém.

[ předchozí ] stránka 41 z 51 [ další ]


Úvodní slovo Bedřicha Ščerbana
Vážení sportovní přátelé, vítám Vás na svých osobních stránkách, které jsou vlastně reakcí na nespočet žádostí mých fanoušků, fanoušků klubu mého srdce HC Dukla Jihlava, ale i dalších lidí, kteří se zajímají o mé osobní pohledy na dění v současném hokejovém světě. Chtěl bych se zde vyjadřovat k věcem, které mě zaujmou a to nejen k těm, které souvisí s mojí prací jednatele hokejového klubu, ale i k dalším zajímavým zprávám z hokejového světa.

Rád bych také podotknul, že zde uveřejněné názory a pocity jsou pouze a jen mé osobní a nelze je spojovat s oficiálními stanovisky klubu HC Dukla Jihlava.

Věřím, že se vám mé stránky, potažmo názory, budou líbit a že se na ně budete rádi vracet. B.Š.

Blog
17.03.2025 20:32
Derby, atmosféra

Chci poděkovat fanouškům Dukly, jak se elegantně a bezproblémově vyrovnali s touto sérií. Byli skvělí. Děkuji i slušným fanouškům z Třebíče, kteří dorazili. Seděli na tribuně na naší straně společně s námi. Jak jsem jim na dotaz, zda mohou přijet na zápasy proti Vsetínu odpověděl, tak jen veřejně potvrzuji. Mohou. A to, že si vezmou dres Třebíče? (Vtip z jejich strany, po mém souhlasu, že mohou přijet na zápasy proti Vsetínu pozn. autora). Klidně.

iDNES a jejich redaktorka slečna Streichsbierová udělaly rozhovor s primátorem krajského města Vysočiny panem Petrem Ryškou a starostou města Třebíč panem Pavlem Pacalem. Rozhovor vyšel 14.3.2025. Původní „hrozí si i trestním oznámením“ je najednou „kočkování“. Primátor Petr Ryška v rozhovoru říká, že fandí Dukle, sleduje ji. Z článku je vidět, že ji opravdu sleduje. Zná vzájemné výsledky obou soupeřů ČF play off ze základní části. Píše, že bude rád, když Dukla postoupí.

Starosta Třebíče je v rozhovoru vykreslován jako exper... [ zobrazit celý ]